HST
HST.cz HST.en HST.de

Finanční ředitelé v Česku mají po roce pandemické krize opatrný optimistický výhled do budoucna. Optimističtěji vidí finanční vyhlídky své společnosti 48 % respondentů, tedy o 38 procentních bodů více než na jaře 2020, v době první vlny pandemie, a o 17 procentních bodů více než před jejím vypuknutím. To jsou výsledky dvanáctého ročníku studie Deloitte CFO Survey 2021.

Už podvanácté bude odborná veřejnost vybírat legislativní počin minulého roku. V anketě Zákon roku 2020 organizátoři hledají nejlepší normu, která má pozitivní dopad na podnikání v Česku. V letošním ročníku je pět nominovaných. Hlasování probíhá do 11. 4. 2021 a vyhlášení proběhne online 20. 4. 2021.

Uplynulou fotbalovou sezónu výrazně zasáhla pandemická opatření. Prvních dvacet klubů žebříčku v sezóně 2019/20 utržilo dohromady 8,2 miliardy eur, v přepočtu 213,1 miliardy korun. To je v porovnání s předchozí sezónou (9,3 miliardy eur) o 12 % méně. Kluby méně získaly jak za vysílací práva, tak za tržby během hracího dne. Na konci právě probíhající sezóny se jejich tržby propadnou dle odhadů celkem o dvě miliardy eur. Deloitte porovnal ve studii Football Money League již počtyřiadvacáté tržby fotbalových klubů za sezónu 2019/20, tentokrát na pozadí koronavirové krize.

Padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě opanují ty české. Symbolicky se do 21. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE probojovalo rekordních 21 českých technologických lídrů. Druhé místo obsadil logistický startup DoDo, třetí je aplikace pro pronájmy nemovitostí UlovDomov.cz a čtvrtým je vyhledávač nábytku FAVI. Vítězem žebříčku je polský výrobce balení na míru Packhelp S.A.

Říčany ve středních Čechách se staly potřetí za sebou místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nejvíce si v meziročním srovnání polepšil Holešov ve Zlínském kraji. Poskočil o 64 míst na 57. místo. Vyplývá to z třetího ročníku Indexu kvality života. Ten sestavuje společnost Obce v datech, jejímž hlavním konzultačním partnerem je Deloitte.

Při prodeji firem v Česku upřednostňují protistrany určení kupní ceny na základě účetní závěrky sestavené k datu převzetí společnosti novým vlastníkem, tzv. „closing accounts“. Při vyjednávání smlouvy o koupi podílu (SPA, Share Purchase Agreement) byla tato forma určení kupní ceny zvolena u 71 % transakcí. Vyplývá to z nejnovější studie Deloitte Deal making in the Czech Republic (Vyjednávání transakcí v České republice). Ta shrnula vybraná data z významných transakcí za několik posledních let.

Jedna z největších českých restrukturalizací posledních let, záchrana broumovské textilky VEBA, získala prestižní cenu 2020 Small Company Turnaround of the Year Award. Ocenění uděluje TMA (Turnaround Management Association), mezinárodní sdružení v oblasti záchrany firem. Restrukturalizace společnosti VEBA mimo jiné znamenala zachování šesti stovek pracovních míst v ekonomicky ohroženém regionu.

Advokátní kancelář Deloitte Legal otevřela první ročník soutěže pro právní inovátory Deloitte Legal Disruptors Awards. Veřejnost do soutěže, kterou Deloitte pořádá společně s agenturou Cover Story může nominovat advokáty, podnikové právníky, další experty i projektové manažery, kteří svým přístupem či myšlením mění zažité postupy v konzervativním právním světě. Nominovat jednotlivce i týmy je možné do konce července.

Nejvýznamnějším tématem v lidském kapitálu je letos pro české firmy sounáležitost zaměstnanců a smysluplnost práce (91 %). Jen 48 % jich ale uvádí, že jsou na to připraveny. Vyplývá to ze studie Deloitte Globální trendy v oblasti lidského kapitálu 2020, kterého se zúčastnilo téměř devět tisíc lídrů HR ve 119 zemích, včetně České republiky.

Usnadnění nástrojů a procesů práce z domova je pro finanční ředitele v Česku nejdůležitějším poučením ze současné pandemické krize. 73 % respondentů jej plánuje jako dlouhodobý krok své firmy po krizi. Se 47 % následuje orientace na automatizaci a se 42 % posílení kompetencí v oblasti řízení cash-flow. To jsou výsledky studie Deloitte CFO Survey 2020. Jedenáctý ročník průzkumu mezi finančními řediteli tentokrát proběhl ve dvou vlnách – před krizovou situací a po zavedení opatření vlády.

Jedenáctý ročník ankety Zákon roku vyhrálo téma „Digitální stát: obíhají data, nikoliv lidé“, konkrétně zákon o právu na digitální služby. Poslanecký návrh zákona zakládá obecné právo komunikovat se státem digitální formou a vytváří právní rámec, díky kterému by v průběhu pěti let mělo dojít k digitalizaci všech služeb státní správy.

Daňoví poplatníci v ČR budou letos pracovat na odvod daní 181 dní, tedy o jeden den více než loni. V loňském roce to bylo po přepočtu s finálními daty 180 dní. Původní odhad počítal se 174 dny. Den daňové svobody letos připadne na 30. června 2020. Vyplývá to z výpočtů společnosti Deloitte. Přibližně stejně jako Češi na tom budou i Britové a Norové. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci v Dánsku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

V roce 2020 výrazně stoupne role IT architektů a „emoční“ umělé inteligence. Stále mohutnější vliv technologií také donutí firmy k tomu, aby byly připravenější na etická dilemata při zavádění technologických řešení. Vyplývá to z poslední studie Deloitte Tech Trends 2020.

Ekonomika Česka bude v roce 2020 ve znamení pokračujícího zpomalování, HDP poroste o 2,0 %. I přes zpomalení růstu by měla míra nezaměstnanosti setrvat na velmi nízké úrovni, okolo dvou procent. Průměrná mzda poroste o nejméně v posledních třech letech, a to o 5,7 %. Inflace by se během roku 2020 měla pohybovat v intervalu 2,5-3,0 %. To jsou některé ze závěrů analýzy ekonomického výhledu pro rok 2020, který sestavil ekonomický tým Deloitte.

Příliv turistů v Praze se každoročně zvyšuje v průměru o 300 tisíc, počet hotelových lůžek přitom zůstává téměř stejný. Jejich počet vzrostl za dva roky jen o 1,4 %. Naopak kapacita nabízená přes platformy zprostředkující ubytování (např. Airbnb či HomeAway) se zvýšila ve stejném období o 34,1 %. Vyplývá to ze studie Deloitte Prague Hospitality Report.

Podíl domácí přidané hodnoty na celkovém vývozu Česka je v průměru 61 %, to je celosvětově jedna z nejnižších hodnot. Nejvíce svou přidanou hodnotu vyváží Saúdská Arábie a Brunej (obě 95 %). Naopak nejméně přidané hodnoty ve vývozu má Lucembursko (31 %) a Malta (42 %). To jsou závěry studie Deloitte Made in World – Analýza českého zahraničního obchodu a pozice v globálních hodnotových řetězcích.

Ženy jsou v řídících orgánech společností zastoupeny stále jen v malé míře. Jejich podíl za dva roky celosvětově vzrostl o 1,9 procentního bodu na 16,9 %, předsednické funkce ale zastávají v 94,7 % muži. Ukazuje to šesté vydání reportu Ženy ve vedení (Women in the Boardroom). Studie mapuje situaci v 66 zemích světa včetně České republiky. Ta zůstává s 13,8% zastoupením žen ve vedení za globálním i evropským průměrem (25,8 %). Nicméně oproti roku 2016 (9 %) jde o více než poloviční nárůst.

Společnost Deloitte spouští v Česku globální program Best Managed Companies (BMC). V něm ocení nejlépe řízené české soukromě vlastněné firmy. Získáním certifikátu „Best Managed Company“ se stanou součástí světové komunity nejlépe řízených soukromých společností.

Česko si v mezinárodním Indexu společenského rozvoje (Social Progress Index 2019) oproti loňsku polepšilo o dvě příčky a umístilo se na 24. místě. Každoroční žebříček sestavuje americká nezisková organizace Social Progress Imperative a Deloitte. Vychází z údajů o společenském a ekonomickém rozvoji a o životním prostředí.

Sto největších společností s luxusním zbožím utržilo ve fiskálním roce 2017 celkově 247 miliard dolarů. To je nárůst o 10,8 % v porovnání s předchozím rokem. Růst je připisován mohutným investicím do digitálního marketingu a komunikace na sociálních sítích. To jsou některé ze závěrů nové globální studie o luxusních značkách (Global Powers of Luxury Goods) společnosti Deloitte.

Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v ČR na více než 23 % v roce 2030 lze dosáhnout bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navíc to pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie Deloitte Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030. Základní scénář současného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) přitom počítá s podílem 20,8 %. Vyšší podíl po Česku požaduje Evropská komise.

Nejvyšší kvalitou života se mohou podruhé za sebou chlubit středočeské Říčany. Přelouč v Pardubickém kraji si oproti loňskou nejvíce polepšila – město v žebříčku poskočilo o 88 míst. Poslední místo opět obsadila moravskoslezská Orlová. Vyplývá to z druhého ročníku Indexu kvality života. Ten sestavila společnost Obce v datech a její hlavní konzultační partner Deloitte.

Rok 2018 byl na českém trhu private equity a venture capital (PE/VC) ve znamení divestic a fundraisingu. Počet divestic byl oproti roku 2017 zhruba dvojnásobný. Objem nových prostředků od investorů, tedy fundraising, dosáhl 200 milionů eur, nejvíce za posledních 11 let. V roce 2018 zároveň proběhlo méně nových investic než v roce 2017. Jejich počet je ale v posledních letech víceméně konzistentní. Vyplývá to ze zprávy CVCA 2018 Private Equity Report, kterou společně vypracovaly společnost Deloitte a Czech Private Equity & Venture Capital Association (CVCA).

Navzdory růstu ekonomiky jsou mileniálové s generací Z stále více skeptičtí. Míra pesimismu stoupla zejména v otázce společenského a politického vývoje. Mladé generace silně nedůvěřují sociálním sítím a obávají se klimatických změn. Vyplývá to z osmého ročníku studie Deloitte Global Millennial Survey 2019. Zúčastnilo se ho více než 13 000 mileniálů ve 42 zemích a přes 3 000 respondentů generace Z z 10 zemí.

Evropský fotbalový trh dosáhl v sezóně 2017/18 výnosů 28,4 miliard EUR, o 11 % více než v té předchozí. Vyplývá to z 28. vydání Přehledu fotbalových financí Deloitte. Nárůst má na svědomí zejména „velká pětka“ nejvyšších evropských lig, jejichž výnosy vzrostly dohromady o 6 % na 15,6 miliard EUR a také FIFA Mistrovství světa ve fotbale v Rusku.

Míra optimismu finančních ředitelů (CFO) českých firem po loňském vrcholu mírně poklesla. Dle jejich předpovědi poroste HDP průměrně o 2,3 % (o 0,2 procentního bodu méně než v roce 2018). Drtivá většina (98 %) se domnívá, že letos opět porostou náklady na zaměstnance. A většina (73 %) finančních ředitelů v Česku připouští, že jejich oddělení je pouze částečně nebo zcela nepřipraveno na implementaci umělé inteligence. To vyplývá z jubilejního 10. ročníku průzkumu mezi finančními řediteli Deloitte CFO Survey 2019.

Nejvíce je možnou dluhovou krizí v České republice ohrožen podnikový sektor. Zadlužení českých firem by mohlo výrazně stoupat v případě snížení evropských dotací či investic. Nicméně ani české firmy nepatří mezi šestnáct rizikových oblastí, které by se mohly stát epicentrem příští dluhové krize v Evropě. Vyplývá to z analýzy Deloitte „Kdy přijde další krize?“. Ta hodnotí rizika zadlužení evropských domácností, vlád, firem a zahraničních dluhů zemí.

Nejvýznamnějším tématem v lidském kapitálu je pro české firmy zaměstnanecká zkušenost s důrazem na lidský přístup a smysluplnost práce (86 %). Pouze 36 % ale uvádí, že je na to jejich firma připravena. Vyplývá to ze studie Deloitte Globální trendy v oblasti lidského kapitálu 2019, kterého se zúčastnilo téměř deset tisíc respondentů ve 119 zemích včetně České republiky.

Evropský fotbalový trh dosáhl v sezóně 2016/17 výnosů 25,5 miliard EUR, o 4 % více než v té předchozí. Uvádí to 27. vydání Přehledu fotbalových financí, Deloitte který se soustředil zejména na „velkou pětku“ evropských lig a také další fotbalové soutěže na kontinentu. Hnací silou růstu jsou i nadále hodnoty vysílacích práv.

Kontaktní údaje, životopisy, fotografie nebo videa z firemních akcí patří mezi zlomek dat, s nimiž personalisté denně pracují. HR oddělení zpracovávají velké množství osobních údajů nejen o současných a bývalých zaměstnancích, ale také o těch, kteří se o práci ve společnosti zajímají. Kvůli novému nařízení o ochraně osobních údajů ale musí nastavit nová pravidla a prověřit, zda souhlasy s jejich zpracováním vyhovují požadavkům GDPR. Jinak jim hrozí pokuty.

Devátý ročník ankety Zákon roku vyhrála iniciativa podnikání uvážlivěji regulovat, tedy nález Ústavního soudu k elektronické evidenci tržeb (EET). V hlasování odborné veřejnosti se na druhém místě umístila zákon o platebním styku implementující PSD2 a na třetím novela stavebního zákona. V anketě, kterou organizuje společnost Deloitte Legal, vybíraly stovky podnikatelů z pěti nominovaných legislativních počinů, které mají pozitivní dopad na byznys.

Finanční ředitelé v Česku zůstávají i letos optimističtí. Podporou je jim stále silná česká ekonomika – průměrný růst HDP předpovídají na 2,5 %. Znepokojuje je naopak situace na pracovním trhu. 95 % dotázaných finančních ředitelů označilo růst nákladů na pracovní sílu za rizikový faktor. Více než polovinu CFO (51 %) navíc trápí otázka regulace ochrany osobních údajů (GDPR). Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli (CFO) společnosti Deloitte.

České banky stojí v popředí vyspělosti služeb digitálního bankovnictví v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). Jako celek se umístily hned za pěticí zemí – digitálních lídrů a vedou skupinu tzv. „smart followers“, v níž je následují norské, jihoafrické, finské a francouzské banky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Deloitte Digital Banking Maturity EMEA 2018 (vyspělost digitálního bankovnictví). Nejvyspělejším trhem digitálního bankovnictví je dle průzkumu aktuálně Rusko.

Pro české firmy je nejpodstatnější takzvaný well-being zaměstnanců (92 %), tedy fyzické, duševní, finanční a spirituální zdraví. Nicméně jen 57 % dotázaných má dojem, že by na to byla jejich firma připravena. Vyplývá to ze závěrů nejnovější studie Deloitte Globální trendy v oblasti lidského kapitálu. Průzkumu se zúčastnilo přes jedenáct tisíc respondentů ve 124 zemích světa, včetně České republiky.

Zatímco ve střední Evropě se touží téměř polovina (47 %) studentů a absolventů v budoucnu stát experty ve svém oboru, Češi chtějí být manažery (44 %). 38 % českých studentů a absolventů se chce stát odborníky v oboru a ostatní by se rádi vyvíjeli spíše horizontálně a získali tak různorodé zkušenosti. 75 % Čechů a 77 % Středoevropanů by bylo ochotno přestěhovat se za prací do zahraničí.

Hackathon pro nadějné programátory, debata o budoucnosti s osmiletými školáky nebo účast nadějných studentů z regionu – to jsou některé aktivity Deloitte v rámci světového summitu Singularity University (SU). Ten proběhne 5. a 6. března 2018 poprvé v Praze. Deloitte je od roku 2013 celosvětovým platinovým partnerem Singularity University.

Začíná hlasování v anketě Zákon roku. Podnikatelé již podeváté rozhodnou o nejlepším právním předpisu, který má pozitivní dopad na byznys. Projekt letos vedle hlasování o nejlepší zákon otevírá diskusi oborových autorit na vývoj české legislativy podnikatelského prostředí. Projekt organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal. Nad letošním ročníkem převzala záštitu Hospodářská komora ČR a Česká advokátní komora.

 

Věděli jste, že je do roku 2020 v České republice možné čerpat evropské dotace ve výši až 24 miliard euro a řada dotačních programů se právě otevírá?

 

 

aneb o prokazování náležité opatrnosti v obchodních vztazích

 

V několika posledních letech zaznamenali podnikatelé podstatnou změnu v přístupu finanční správy, resp. finančních úřadů. Nový trend se nese ve znamení boje proti daňovým únikům a projevuje se zejména zvýšenou kontrolou státu nad ekonomickou činností. V zákonech se objevily nové povinnosti spojené s přísnými sankcemi a při daňové kontrole začaly být vyžadovány důkazy o skutečnostech, které ještě před pár lety sotva někoho zajímaly.  

Možná už na Vás někde vybafla nějaká daňová zkratka. Není tím myšlena žádná daňová optimalizace, ale normální zkratka několika slov tvořená zpravidla jejich počátečními písmeny. V souvislosti s vyhlášením celosvětového boje vlád proti škodlivým daňovým praktikám, tedy neplacení daní v souladu se zákonem, se v poslední době s takovými zkratkami roztrhl pytel. Když teď vidím před sebou seskupení písmen jako BEPS, ATAD, CFC a další, vybavuje se mi mimoděk písnička z mého dětství od Ivana Mládka „Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR…“ a dávám si závazek (nikoliv socialistický), že se v následujícím textu zkusím zkratkám vyhnout.

HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika ve spolupráci se společností Deloitte spouští nový blog.

Jako konzultant jsem spíše staromilec, tedy ten typ, co nesnáší módní slovní obraty. Když slyším, jak konzultanti mluví o „big data“ nebo „B2B aplikacích“, připomíná mi to patnáctileté a sex: Všichni o tom mluví, ale nikdo z nich to nedělá.

Partneři / Partners

ST logo CZ stojate cerne2 partner seclogo  partner koalice E21 logo SPCR LOGO VERTICAL CZ RGB 280x226 IMD Logo Blue RGB E21 logo HK logo PRAHA1 dole 1radek RGB

 

loga partneri 280x226 slunce 280x226 roska 280x226 Kudyznudy.cz - tipy na výlet  LOGO PFM 2

 

 

 

 

 

 

Menu