Pcsupport.cz
HST.cz HST.en HST.de

V roce 2020 výrazně stoupne role IT architektů a „emoční“ umělé inteligence. Stále mohutnější vliv technologií také donutí firmy k tomu, aby byly připravenější na etická dilemata při zavádění technologických řešení. Vyplývá to z poslední studie Deloitte Tech Trends 2020.

IT architekti jsou ve firmách zodpovědní za design a implementaci technologických infrastruktur, nicméně 54 % firem hlásí na této pozici mezery ve zkušenostech nebo počtu lidí. Pouze každá desátá firma má ve svém týmu systémových architektů dostatek.

„Firmy si začínají uvědomovat, že správná podniková architektura, od obchodní architektury přes architekturu informačních systémů až po technologickou architekturu, bude důležitější než kdy dřív. Role IT architektů je dnes klíčová pro udržení kroku s technologickým rychlíkem, který nabourává dosavadní pravidla v podnikání. Mladí hráči na trhu to už pochopili a mají tak momentálně konkurenční výhodu.“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství Deloitte.

„Emoční“ AI (Emotion Artificial Inteligence) bude v tomto roce odpovědí na poptávku po technologiích, které více rozumějí lidem. Mnoho společností tak zavede do svých systémů emoční prvky strojového učení, které k rozpoznávání hlasu a tváře přidají také rozpoznávání momentálního emočního stavu daného uživatele. K měření emoční odezvy zákazníka budou používány metody, jako jsou např. Eye-tracking nebo Facial Coding.

„V rámci stěhování Deloitte do nové budovy jsme vybudovali moderní UX Lab a těmito technologiemi jej vybavili. Můžete si je tak opravdu vyzkoušet,“ dodává Štěpán Húsek.

Firmy napříč celým světem stojí také na etické křižovatce. Technologie stále výrazněji mění byznys jako celek, a proto mohou být dvousečnou zbraní z hlediska reputace.

„Technologie představují vynikající prostředek k upevnění důvěry veřejnosti k firmě. Zároveň se ovšem mohou stát zbraní, která dlouhodobé budování důvěry rychle pohřbí. Firmy dnes k budování důvěry nepřistupují jako k PR nástroji, ale jako k zásadnímu pilíři své značky a celého byznysu. Budou tak vytvářeny procesy, které pomohou k zodpovězení etických otazníků kolem nových technologií, “ shrnuje Štěpán Húsek.

Další témata studie Tech Trends 2020:

• Finance a budoucnost IT: Technologie poznamenaly také samotné obchodní strategie, které firmy mají. Vedoucí IT pracovníci a finanční ředitelé by tak měli více spolupracovat, aby firma dosáhla vysokých očekávání obchodních výsledků, které leží na bedrech technologií.

• Digital Twins: Firmy už dnes využívají digitální dvojčata - virtuální repliky fyzického objektu nebo systému. V příštích měsících se do „dvojčat“ budou zapojovat také nejnovějších technologie, jako je např. internet věcí, což nabídne nové obchodní modely.

Studii Deloitte Tech Trends 2020 neleznete zde.

 

 

 

Partneři / Partners

ST logo CZ stojate cerne2 partner seclogo  partner koalice E21 logo SPCR LOGO VERTICAL CZ RGB 280x226 IMD Logo Blue RGB E21 logo logo Pardubická komoraHK logo PRAHA1 dole 1radek RGB

 

loga partneri 280x226 slunce 280x226 roska 280x226 Kudyznudy.cz - tipy na výlet  LOGO PFM 2

 

 

 

 

 

 

Menu