Evropský fotbalový trh dosáhl v sezóně 2016/17 výnosů 25,5 miliard EUR, o 4 % více než v té předchozí. Uvádí to 27. vydání Přehledu fotbalových financí, Deloitte který se soustředil zejména na „velkou pětku“ evropských lig a také další fotbalové soutěže na kontinentu. Hnací silou růstu jsou i nadále hodnoty vysílacích práv.
Výnosy pěti největších evropských lig, tedy Anglické Premier League, německé Bundesligy, španělské La Ligy, italské Serie A a francouzské Ligue 1, vzrostly celkem o 9 % na 14,7 miliard EUR. Nárůst jejich výnosů e odrazil v lepších ziscích. Premier League, Bundesliga i La Liga poprvé vykazují souhrnné provozní zisky přesahující 300 milionů EUR.
Kluby Premier League jsou v oblasti výnosů i nadále výrazně napřed před konkurencí, v roce 2016/17 dohromady dosáhly výnosů ve výši 5,3 miliard EUR, o 400 milionů více než v sezóně 2015/16. Anglická špička je nyní o 86 % větší než druhá španělská La Liga a v novém cyklu vysílacích práv všechny kluby Premier League dosáhly rekordních výnosů.
La Liga překonala finanční pozici Bundesligy a je nyní z pohledu výnosů druhou největší ligou na světě, a to díky přechodu na kolektivní uspořádání prodeje vysílacích práv. Bundesliga zůstává s průměrným počtem více než 44 tisíc diváků nejnavštěvovanější evropskou ligou.
Kluby italské Serie A poprvé přesáhly 2 miliardy EUR souhrnných výnosů a vzrostly o 8 %, což bylo v nezanedbatelné míře zásluhou růstu výnosů jediného klubu – Internazionale. Vše nasvědčuje tomu, že italské kluby budou jedněmi z těch, kterým změny v kvalifikačních kritériích soutěží UEFA prospějí nejvíce – čtyři kluby mají zaručené umístění ve skupinové fázi Ligy mistrů UEFA v roce 2018/19 a díky lepším vysílacím smlouvám ve stejné sezoně mohou italské kluby očekávat výrazné finanční zisky.
Francouzská Ligue 1 sice zůstává ligou s nejnižšími výnosy ve „velké pětce“, francouzské kluby přesto zaznamenaly dohromady rychlejší růst výnosů než v předchozích letech, především díky novým domácím vysílacím smlouvám. Nedávno uzavřená dohoda se společností Mediapro na období 2020/21 až 2023/24 poskytuje jistotu střednědobého finančního růstu ligy.
Za hranicemi velké pětky
Mimo „velkou pětku“ evropských fotbalových lig jsou největšími ligami v Evropě turecká Süper Lig (734 milionů EUR) a ruská Premier Liga (701 milionů EUR). Mistrovství světa ve fotbale, které začne v Rusku příští týden, bude mít pravděpodobně vliv na evropský fotbalový trh v příštích dvou letech, nejdříve prostřednictvím výnosů spojených přímo se samotným turnajem a do menší míry pak nepřímo díky následnému oživení ruského fotbalu.
Kompletní studii Annual Review of Football Finance si můžete přečíst zde.
Poznámky
Směnný kurz pro převod eur a britských liber byl použit průměrný směnný kurz za finanční rok končící k 30. červnu 2017 (1 GBP = 1,16 EUR).
Mzdové náklady zahrnují všechny zaměstnance (včetně hráčů, technických a administrativních pracovníků) a obsahují mzdy, nástupní poplatky, bonusy, platby při ukončení smlouvy, příspěvky na sociální zabezpečení a další výdaje na zaměstnanecké benefity.