Pcsupport.cz
HST.cz HST.en HST.de

Evropský fotbalový trh dosáhl v sezóně 2016/17 výnosů 25,5 miliard EUR, o 4 % více než v té předchozí. Uvádí to 27. vydání Přehledu fotbalových financí, Deloitte který se soustředil zejména na „velkou pětku“ evropských lig a také další fotbalové soutěže na kontinentu. Hnací silou růstu jsou i nadále hodnoty vysílacích práv.

Kontaktní údaje, životopisy, fotografie nebo videa z firemních akcí patří mezi zlomek dat, s nimiž personalisté denně pracují. HR oddělení zpracovávají velké množství osobních údajů nejen o současných a bývalých zaměstnancích, ale také o těch, kteří se o práci ve společnosti zajímají. Kvůli novému nařízení o ochraně osobních údajů ale musí nastavit nová pravidla a prověřit, zda souhlasy s jejich zpracováním vyhovují požadavkům GDPR. Jinak jim hrozí pokuty.

Devátý ročník ankety Zákon roku vyhrála iniciativa podnikání uvážlivěji regulovat, tedy nález Ústavního soudu k elektronické evidenci tržeb (EET). V hlasování odborné veřejnosti se na druhém místě umístila zákon o platebním styku implementující PSD2 a na třetím novela stavebního zákona. V anketě, kterou organizuje společnost Deloitte Legal, vybíraly stovky podnikatelů z pěti nominovaných legislativních počinů, které mají pozitivní dopad na byznys.

Finanční ředitelé v Česku zůstávají i letos optimističtí. Podporou je jim stále silná česká ekonomika – průměrný růst HDP předpovídají na 2,5 %. Znepokojuje je naopak situace na pracovním trhu. 95 % dotázaných finančních ředitelů označilo růst nákladů na pracovní sílu za rizikový faktor. Více než polovinu CFO (51 %) navíc trápí otázka regulace ochrany osobních údajů (GDPR). Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli (CFO) společnosti Deloitte.

České banky stojí v popředí vyspělosti služeb digitálního bankovnictví v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). Jako celek se umístily hned za pěticí zemí – digitálních lídrů a vedou skupinu tzv. „smart followers“, v níž je následují norské, jihoafrické, finské a francouzské banky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Deloitte Digital Banking Maturity EMEA 2018 (vyspělost digitálního bankovnictví). Nejvyspělejším trhem digitálního bankovnictví je dle průzkumu aktuálně Rusko.

Pro české firmy je nejpodstatnější takzvaný well-being zaměstnanců (92 %), tedy fyzické, duševní, finanční a spirituální zdraví. Nicméně jen 57 % dotázaných má dojem, že by na to byla jejich firma připravena. Vyplývá to ze závěrů nejnovější studie Deloitte Globální trendy v oblasti lidského kapitálu. Průzkumu se zúčastnilo přes jedenáct tisíc respondentů ve 124 zemích světa, včetně České republiky.

Zatímco ve střední Evropě se touží téměř polovina (47 %) studentů a absolventů v budoucnu stát experty ve svém oboru, Češi chtějí být manažery (44 %). 38 % českých studentů a absolventů se chce stát odborníky v oboru a ostatní by se rádi vyvíjeli spíše horizontálně a získali tak různorodé zkušenosti. 75 % Čechů a 77 % Středoevropanů by bylo ochotno přestěhovat se za prací do zahraničí.

Hackathon pro nadějné programátory, debata o budoucnosti s osmiletými školáky nebo účast nadějných studentů z regionu – to jsou některé aktivity Deloitte v rámci světového summitu Singularity University (SU). Ten proběhne 5. a 6. března 2018 poprvé v Praze. Deloitte je od roku 2013 celosvětovým platinovým partnerem Singularity University.

Začíná hlasování v anketě Zákon roku. Podnikatelé již podeváté rozhodnou o nejlepším právním předpisu, který má pozitivní dopad na byznys. Projekt letos vedle hlasování o nejlepší zákon otevírá diskusi oborových autorit na vývoj české legislativy podnikatelského prostředí. Projekt organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal. Nad letošním ročníkem převzala záštitu Hospodářská komora ČR a Česká advokátní komora.

 

Věděli jste, že je do roku 2020 v České republice možné čerpat evropské dotace ve výši až 24 miliard euro a řada dotačních programů se právě otevírá?

 

 

aneb o prokazování náležité opatrnosti v obchodních vztazích

 

V několika posledních letech zaznamenali podnikatelé podstatnou změnu v přístupu finanční správy, resp. finančních úřadů. Nový trend se nese ve znamení boje proti daňovým únikům a projevuje se zejména zvýšenou kontrolou státu nad ekonomickou činností. V zákonech se objevily nové povinnosti spojené s přísnými sankcemi a při daňové kontrole začaly být vyžadovány důkazy o skutečnostech, které ještě před pár lety sotva někoho zajímaly.  

Možná už na Vás někde vybafla nějaká daňová zkratka. Není tím myšlena žádná daňová optimalizace, ale normální zkratka několika slov tvořená zpravidla jejich počátečními písmeny. V souvislosti s vyhlášením celosvětového boje vlád proti škodlivým daňovým praktikám, tedy neplacení daní v souladu se zákonem, se v poslední době s takovými zkratkami roztrhl pytel. Když teď vidím před sebou seskupení písmen jako BEPS, ATAD, CFC a další, vybavuje se mi mimoděk písnička z mého dětství od Ivana Mládka „Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR…“ a dávám si závazek (nikoliv socialistický), že se v následujícím textu zkusím zkratkám vyhnout.

HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika ve spolupráci se společností Deloitte spouští nový blog.

Jako konzultant jsem spíše staromilec, tedy ten typ, co nesnáší módní slovní obraty. Když slyším, jak konzultanti mluví o „big data“ nebo „B2B aplikacích“, připomíná mi to patnáctileté a sex: Všichni o tom mluví, ale nikdo z nich to nedělá.

Partneři / Partners

ST logo CZ stojate cerne2 partner seclogo partner seclogo partner seclogo partner koalice SPCR LOGO VERTICAL CZ RGB 280x226 Sear czech logo

 

loga partneri 280x226 slunce 280x226 roska 280x226 Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

 

 

 

 

 

Menu