Jaro je na dosah a s ním i cestovatelská sezóna. A kam jinam jet, než do Švýcarska – které je podle jednoho aktuálního průzkumu nejbezpečnější cestovatelskou zemí světa. My samozřejmě víme, že je i nejkrásnější! Logicky proto v aktuálním vydání SWISSmagu, které se právě vydává na cestu ke svým čtenářům, najdete z velké části cestovatelské tipy a inspirace. Samozřejmě zdaleka nejen je – nechte se překvapit!
SWISSmag 22 vychází 5. 3. 2020
Předplatné časopisu SWISSmag můžete objednat zde.
Časopis si můžete objednat i v ESHOPU.
Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na portálu PUBLERO nebo na portálu Floowie.
Všude dobře, doma nejlépe… Kateřina Fialková, nová velvyslankyně České republiky v Bernu
Studovala v St. Gallenu a pravidelně ve Švýcarsku navštěvuje rodinu, miluje dějiny umění a chce více zapojit mladou generaci Čechů do aktivit českého velvyslanectví. Taková je Kateřina Fialková, nová velvyslankyně České republiky v Bernu.
25 zážitků s Rhétskou dráhou
Domovská železnice kantonu Graubünden Rhétská dráha vás zaveze na řadu zajímavých míst. Ochutnávku 25 tipů, kam se vláčkem můžete podívat, najdete na následujících stránkách. Často se jí ale také přezdívá open air kino. Největším zážitkem je totiž jízda sama a výhledy z oken vlaku. Um železničních stavebních inženýrů Rhétské dráze zajistil místo i na seznamu památek UNESCO, kam patří tratě Albula a Bernina.
Švýcaři v zeleném
Ne všichni mladí letí ve Švýcarsku na začátku školních prázdnin na dovolenou. Existují skupiny, většinou chlapci, které se po dokončení školy vydávají zažít léto úplně jinak než kdy předtím. V zeleném.
Češky učí Švýcary houbařit
Švýcaři chtějí mít vše pojištěné, a tak ani sběr hub nenechávají náhodě. Houbařský kontrolor je zárukou, že se na talíř dostanou jen ty správné kousky. „Většina Švýcarů to má tak, že bez kontroly nesmí žádná houba domů, i když je jasné, že jde o pravý hřib. Sichr je sichr,“ říká Alena Langenegger, která v zemi helvétského kříže žije už dvacet let. Spolu se svou sestrou tu rozjela byznys postavený na prodeji sušených hub. Už získaly bronzovou medaili za nejlepší regionální produkt. Pro mnohé Čechy žijící ve Švýcarsku zase představuje sběr hub pojítko s domovem.
TICHÁ MÍSTA - trochu jiný průvodce Švýcarskem
Za vznikem sbírky fotografií mapujících pozoruhodné toalety v přírodě nestál žádný originální záměr. Šlo zprvu o náhodné objevy v přírodě, často na prazvláštních místech. Časem se kolekce rozrostla a následovala publikace, která je souhrnem nálezů poháněných osobní zvědavostí. Architektura u těchto příbytků nestojí na prvním místě. Je tu místo pro anarchii, praktičnost i komičnost, řemeslné zpracování a improvizací, intimitu, komfort i neformálnost. Některé výtvory jsou k pousmání, jiné hodné obdivu. Vše dohromady je pak i jakousi hodně netradiční sondou do duše Švýcarů, které jejich překrásně divoká krajina neodolatelně přitahuje, trvale inspiruje a staví před ně neustále nové výzvy.
Za švýcarskými vrcholy z měst
Snídaně ve městě, oběd ve třech tisících metrech nad mořem a večerní procházka na promenádě u jezera zpět ve městě – ať už se ubytujete v kterémkoliv větším švýcarském městě, vždy máte díky dokonale propracovanému dopravnímu systému hned několik alpských vrcholů téměř na dosah ruky a je jedno, jestli k dopravě zvolíte vlak, autobus nebo loď. Pojďme si některé z nich představit! Zjistíte tak, že i z Curychu se můžete vydat třeba na nezapomenutelný výlet na Schilthorn.
Tři bájné skály v pohorkách
Pilatus – 2 132 m n. m. Grosser Mythen – 1 898 m n. m. Säntis – 2 502 m n. m. Rozhodli jsme se důkladně, tedy pěšky, prozkoumat trio švýcarských skalních vyhlídek opředených bájemi. Na co se můžete těšit, vydáte-li se v našich stopách?
Švýcarské bydlení na zkoušku
Dovolená v pronájmu je skvělá šance, jak poznat běžný švýcarský život hodně zblízka. Žádný hotel, žádný kemp, ale ani žádná horská chata někde na samotě. Nastěhovali jsme se na celý týden do malého horského „činžáčku“ se sedmi byty.
Nejen do hor – i k ledovci!
Aletsch Arena – jedinečná prázdninová oblast u nejdelšího ledovce v Alpách
V tuzemských i v alpských krajích především na sněhu, vždyť už se mu říká také snowbike. I když jako první ho v roce 1980 využil Francouz Jean Naud k přejezdu alžírské pouště. Až později se fatbike rozjel po Aljašce.
Swiss Wonders - Supersporty přes průsmyky
Rychlost je dráha vykonaná za jednotku času. Tak zní přepis fyzikální definice. V reálném podání čtyřdenní túry Swiss Wonders od české niché automotive travel agentury Ricard & Bonette hraje rychlost podobně jako v uvedené definici hlavní roli, čas je relativní a dráha operovaná flotilou nejprivilegovanějších supersportů současnosti v alpských průsmycích na sebe bere podobu, na niž nikdy nezapomenete.
Jídlo. Dobré jídlo. Nejlepší jídlo
Švýcarská gastronomie je esencí evropských kuchyní. Všechny místní suroviny i jídla jsou poctivá jako ty jejich bezvadné hodinky.
A mnoho dalšího najdete v aktuálním SWISSmagu 22.
Předplatné si můžete objednat ZDE.