Momentálně se jen těžko odhaduje, jaké výzvy nás v nejbližších týdnech a měsících čekají. Dopady koronaviru a pandemie nemoci Covid-19 mají vliv na osobní i profesní život každého z nás. Nacházíme se v bodě zlomu, ať už ekonomicky, nebo geopoliticky. Naše ekonomiky se z pandemie budou ještě dlouho vzpamatovávat. Dobře řízenými investicemi se zaměřením na kvalitní zakladatele, správné sektory a produkty je ale možné i takovýto krizový stav obrátit ve výhodu a konzistentně vytvářet atraktivní kapitálové výnosy pro investory. Lokálně.
Situace okolo koronaviru je testem fungování společnosti, ale i soukromých firem. Paradoxně právě z Číny – odkud se koronavirus rozšířil do celého světa – pochází i výraz, který nese myšlenku jak krize, tak bodu změny: weiji. Tento pojem přesně vystihuje to, čím si naše generace v nadcházejícím období projde. Bylo by předčasné mluvit o konkrétních následcích, protože další vývoj může probíhat podle různých scénářů. Přesto my v Crowdberry vidíme několik záchytných bodů toho, jak tento „tektonický zlom“ ve světové ekonomice a lokálním chování ovlivní budoucnost podnikání a celkové trendy. Některé z nich mohou být i inspirací pro investory a budoucí investiční příležitosti:
- Lokalizování produkce a konzumu; očekáváme návrat domácí produkce, a to nejen ze solidarity k lokálním firmám, ale hlavně kvůli omezením produktů z dovozu a ochromení dodavatelských řetězců.
- Přesun prodejních kanálů do online světa; vítězi světové pandemie jsou digitální obchodní modely a e-commerce platformy, které fungují v online prostředí. Jejich flexibilita, nákladová báze a to, že nevyžadují osobní kontakt, se ukazují jako zásadní výhody oproti kamenným prodejnám. Digitalizace a e-commerce naberou ještě rychlejší spád.
- Automatizace a robotizace procesů; nedostatek lidské pracovní síly a její výpadek při krizových scénářích je další trend, který současná krize posílí. Kontinuální výroba a flexibilita při řízení jejího objemu (při růstu nebo převisu poptávky) se stanou základní konkurenční výhodou.
- Posílení kapitálu; flexibilní financování s menší závislostí na bankách a menší citlivostí na nečekané šoky s přímým vztahem s poskytovateli kapitálu se stane nutnou součástí budování firem a jejich odolnosti vůči externím šokům. Je to nevyhnutelné také s ohledem na snižování závislosti na automobilovém a výrobním odvětví v ekonomice.
- Nulové úrokové sazby; „lower for longer“ se v důsledku rapidního zvyšování zadlužení států změní na „lower forever“. Kapitálové investice přinášející růst a dividendy budou jedním z mála přístavů pro kapitál hledající výnos, zejména v sektorech, které profitují ze strukturálních změn uspořádání světa. Ochlazení v oblasti rezidenčních nemovitostí a výpadky příjmů z nájemného (např. Airbnb, mobilita pracovníků) budou tento trend dále posilovat.
Lokální investování do malých a středních podniků má zásadní dopad na domácí firmy, přičemž i externí šoky se mohou pozitivně projevit na obchodních modelech firem. Podobnou situaci můžeme aktuálně sledovat i u některých firem z portfolia Crowdberry (např. GymBeam nebo Isadore Apparel). V komplikovanějších situacích – kdy je potřeba pomocná ruka – je díky adresné kontrole investic a podpoře investorů možné složité období překlenout, přičemž společnosti tak získají se svými produkty a službami lepší konkurenční postavení na trhu.
V neposlední řadě také alokace domácího kapitálu do lokálních firem pomáhá naší ekonomice a udržuje zdravá pracovní místa. Z lokálního investování se tak stává i přímá podpora změny struktury hospodářství směrem k odvětvím s vyšší přidanou hodnotou. Pro naši budoucnost.
O AUTOROVI:
Daniel Gašpar působí ve společnosti Crowdberry od roku 2017 jako Managing Partner, přičemž zodpovídá za řízení a business development společnosti. V současnosti je pověřený vedením investičního fondu CB Investment Management, dceřiné společnosti Crowdberry.
Daniel má bohaté zkušenosti v oblasti průmyslu, investičního financování podniků, řízení rizik a portfolií, ale i z projektového managementu a řízení týmů. Několik let působil v zahraničí. Po absolvování stáží a projektů ve společnostech Kaufman Bros. LLP, BASF a Daimler rozvíjel svoji kariéru v NIBC Bank jako analytik na oddělení akvizičního financování a private equity. Daniel pomohl vybudovat německou pobočku této významné holandské investiční banky, když uzavřel víc než dvacet transakcí v hodnotě přes 2,6 miliardy eur. V roce 2011 se stal viceprezidentem NIBC Bank pro oblast investičního bankovnictví. Po více než deseti letech v zahraničí se vrátil na Slovensko, kde spoluzakládal investiční a konzultační firmu EWAMCo. Vystudoval strategii a mezinárodní management na Univerzitě Komenského v Bratislavě a na Universität Mannheim v Německu a je také absolventem postgraduálního studia finančního managementu na Vlerick Management School v Belgii.
O CROWDBERRY:
Společnost Crowdberry byla založena v roce 2015 a je první crowd-investingovou platformou působící v České republice a na Slovensku. Jde o investiční tržiště spojující zajímavé a inovativní společnosti, které už prokázaly funkčnost svého obchodního modelu, se soukromými investory (Crowdberry crowd). Ambicí Crowdberry je vytvořit alternativní segment lokálního investování a zároveň pomoct firmám a investorům a tím přispět i k dlouhodobému růstu ekonomiky.
Crowdinvestingová platforma Crowdberry jakožto moderní a efektivní způsob přímého investování do dynamických společností představuje inovativní doplněk k tradičnímu bankovnímu financování. Firmy mohou na rozšíření svého podnikání získat peníze – a s nimi i nové společníky – i ve fázi, kdy nemají přístup k bankovnímu financování. A soukromí investoři zase mají možnost zhodnotit vložené finance a získat majetkový podíl v inovativních společnostech. A nejen to. Svými zkušenostmi v konkrétní oblasti se mohou aktivně podílet na úspěchu firem, které si vybrali. www.crowdberry.eu